Tarot

Definicja

W dużym uproszczeniu tarot faktycznie jest wróżeniem z kart. Nie są to jednak zwykłe karty. Talia do tarota składa się z 78 kart, dzielących się następnie na dwie grupy: Wielkie Arkana (22) i Małe Arkana (56). Każda karta niesie konkretne symboliczne przesłanie. Wielkie Arkana uznaje się jako zbiór archetypów, odnoszących się do różnych sytuacji, ludzkich zachowań, a także ról i charakterów. Małe Arkana natomiast to w dużym uproszczeniu typy ludzie. Tarot jest niczym innym, jak interpretacją tego, co ukazały losowo wybrane przez wróżbitę karty. Choć może on w jakimś stopniu przypominać zwykły horoskop, to polega na zdecydowanie bardziej skomplikowanych mechanizmach.

Historia

Trudno wskazać moment narodzin tarota. Historia tego typu wróżb jest owiana nutką tajemnicy. Jedni lokują pierwsze układanie kart, w celu przewidzenia przyszłości w Egipcie, drudzy natomiast sądzą, że tarot pojawił się pierwotnie w Indiach. Najstarsze zachowane talie pochodzą z XV wieku. Znaczący w rozwoju tarota okazał się jednak wiek XVII. To właśnie wtedy pojawił się znany do dziś podział na Wielkie i Małe Arkana. Wraz z zainteresowaniem się ezoteryką w stuleciach kolejnych (szczególnie w XIX i XX w.) tarot zyskiwał na popularności. Do jego popularności przyczynił się także horoskop, który przypadł nam do gustu w ostatnich kilkunastu latach.

Po co?

Ktoś może zastanawiać się, po co tak naprawdę został wymyślony tarot i po co niektórzy układają go także dziś w XXI wieku. Prymarnym celem wróżenia z kart jest oczywiście poznanie przyszłości. Wiąże się to z tym że karty tarota potrafią powiedzieć nam, co czeka nas w najbliższym czasie. Interpretacja tarota polega jednak także na sprawach teraźniejszych. Karty bowiem mogą pokazać na jakich zasadach funkcjonuje człowiek i jakimi wartościami (słusznie lub nie) kieruje się w życiu.